Jeżeli stać Cię na len, to znaczy, że jesteś człowiekiem sukcesu – twierdzi jedna z firm produkujących wyroby lniane.
Żeby zatem zapoznać najmłodszych Polaków z zaletami tej rośliny i jej przydatnością dla tkactwa i wzornictwa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. F. Morzyckiej w Nałęczowie oraz Pracownia Regionalna „W Stronę Ziemianek” Tkactwo-Hafciarstwo-Questing w Kolonii Drzewce postanowiły zorganizować „Błękitny Konkurs” polegający na zapoznaniu z tekstem Jak to ze lnem było autorstwa M. Konopnickiej, a następnie samodzielnym zilustrowaniem go.
Pracownia ufundowała 3 atrakcyjne nagrody dla zwycięskich uczniów ze szkół podstawowych województwa lubelskiego w postaci bezpłatnego zwiedzania Siedliska „U Krzysztofa” z Pracownią Regionalną „W Stronę Ziemianek” w Kolonii Drzewce i wzięcia udziału w projekcie „Rzemiosło w kolorze”.
Prace pod względem artystycznym ocenili znakomici nałęczowscy plastycy: Adam Panek i Zbigniew Strzyżyński. Laureatami, spośród 64 wykonawców, zostali:
1. Szkoła Podstawowa w Nałęczowie , praca wykonana przez Sz. Piecha, O. Cienkusz, I. Czubak, A. Waś, K. Jędrusiak, W. Piłat, M. Muciek, M. Skoczylasa i P. Chabrosa pod opieką Marty Wójcik – nagroda I wskazana przez dra hab. art. grafika Adama Panka, pracownika naukowego UMCS.
2. Szkoła Podstawowa w Nałęczowie, praca wykonana przez M. Głowacką i H. Kanarek pod opieką Zofii Grzywacz-Piotrowskiej – nagroda II wskazana przez mgra Zbigniewa Strzyżyńskiego, artystę malarza i rzeźbiarza, wykładowcę Liceum Plastycznego w Nałęczowie.
3. Szkoła Podstawowa w Żyrzynie, praca wykonana przez A. Bochrę, O. Trybułę, K. Ziarek, K. Olszaka, M. Michalską, N. Próchniak, A. Cybulę, M. Rybak, A. Rybicką, A. Mizak, J. Korzec, D. Walaszek, H. Kopeć, E. Feldman pod opieką Krystyny Barańskiej – nagroda III wskazana przez regionalistkę Wiesławę Dobrowolską-Łuszczyńską, dziennikarkę prasy lokalnej. Praca wykonana w postaci fryzu ozdobi pracownię regionalną.
4. Szkoła Podstawowa w Urzędowie-Bęczynie, praca wykonana przez A. Grędę i N. Gonder – wyróżnienie wskazane przez pejzażystę Krzysztofa Dybalę, członka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie
5. Szkoła Podstawowa w Niemcach, praca wykonana przez M. Wolińską- wyróżnienie wskazane przez artystę rzeźbiarza Zbigniewa Mazurka
6. Szkoła Podstawowa w Niemcach, praca wykonana przez J Gródzień- wyróżnienie wskazane przez dyr. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. F. Morzyckiej w Nałęczowie Katarzynę Wójcik
7. Szkoła Podstawowa w Górze Puławskiej, praca wykonana przez A. Wieczorkiewicz- wyróżnienie wskazane przez czytelników biblioteki miejskiej.
8. Szkoła Podstawowa w Rzeczycy, praca wykonana przez P. Dudka, P. Furtasa, R. Gradziela, D. Kowala, N. Pysko, A. Piłat, D. Saran, D. Tarkowski, A. Wójcik, P. Zawojską.- wyróżnienie wskazane przez J.K. Łuszczyńskiego właściciela Izby Produktów Lokalnych „Ziemianka”
Specjalne podziękowanie składamy uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Urzędowie-Bęczynie, którzy nadesłali na konkurs aż 5 zestawów.
W sprawie nagród i wyróżnień nauczyciele, opiekunowie zwycięskich grup, proszeni są o kontakt z Wiesławą Dobrowolską-Łuszczyńską, tel. 795 700 659 lub e-mail:
Przewodniczący jury Adam Panek:
Konkurs plastyczny stawia sobie za cel wychowanie poprzez sztukę oraz kształtowanie estetycznej wrażliwości na piękno zawarte w wytworach dzieł rąk i umysłu ludzkiego. Jest wyrazem fantazji, wyobraźni, inwencji twórczej, sposobem wyrażenia kreacyjnej ekspresji. W tym konkretnym przypadku jest to przeniesienie na język sztuki doświadczeń z dokonań przeszłych pokoleń oraz ich interpretacja w nowej, współczesnej rzeczywistości.